2439/567
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Vase af stentøj modelleret med smal munding. Indridsede motiver i relief. Dekoreret med olivinglasur. Sign. Salto. Kgl. P. H. 16. Diam. 11.
Model 20824.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glasuren dækker kun delvist - se venligst fotos.
Vurdering
849670 |