1946/464
Slesvigsk barok standur i kasse af bemalet træ. Skive med timekrans af tin. Signeret L. Hansen, Sprarkebüll (Spragebøl). 18. årh.s slutning. H. 220.
Senere bemaling. Lodder og pendul medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag