1946/​464
Slesvigsk barok standur i kasse af bemalet træ. Skive med timekrans af tin. Signeret L. Hansen, Sprarkebüll (Spragebøl). 18. årh.s slutning. H. 220.

Be­skriv­el­se

Senere bemaling. Lodder og pendul medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Ure ▸ Standure

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

1.000 kr.

1.000 kr.