Hans Jensen (f. Odense 1840, d. sst. 1905)
“Vilhelm Kyhns Atelier pa Farimagsvejen”. Usigneret. Olie på lærred. 47×61.
H. Slyngbom, Dansk Kunstnerleksikon", 1947 s. 226 nævner bl.a. at Hans Jensen ved billedhuggeren C. Peters hjælp kom på Kyhns malerskole. og nævner, at han udstillede et maleri, der forestillede Kyhns atelier.
Kyhns haveatelier, kaldet “Hulen”, lå ved hans privatbolig på Vester Farimagsgade 5 nær Sct. Jørgens Sø i København. I Hulen mødtes Kyhns elever og kunstnervenner til uhøjtidelige sammenkomster.
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling, dennes auktion “Kunstnerportrætter”, del XI Winkel & Magnussen 151, 1934 nr. 126, afbildet s. 29.
Tilføjelse: Det er Vilhelm Kyhn selv, der sidder ved sit staffeli i sit atelier.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020