2108/​513

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Fritstående to pers. sofa med ben af mahogni. Sæde, sider samt ryg betrukket med blå uld. H. 86. L. 139. D. 83.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker samt hak. Uld med pletter, smuds og skjolder.

Moderne kunst og design, 23. februar 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

14 bud

6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK