2108/513
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Fritstående to pers. sofa med ben af mahogni. Sæde, sider samt ryg betrukket med blå uld. H. 86. L. 139. D. 83.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker samt hak. Uld med pletter, smuds og skjolder.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud