1735/1671
Et velskåret skaft til en sepik økse fra Massin distriktet i Ny Guinea ca. 63 cm. langt uden blad, en australsk aboriginal økse med bladet fastholdt mellem to stykker træ ca. 25 cm. lang, en antagelig do med bladet indsat i et tykt stykke træ samt en tyndnakket dansk fuldsleben flintøkse ca. 17 cm. lang på et senere skaft. (4)
Sepik øksen mangler bladet og den danske økse har beskadiget æg.
Varia, 31. august 2017
Vurdering
Hammerslag