Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
“Efterår”, “Sommer”, m.f. To figurer samt en vægrelief af lertøj, modelleret i form af kvindeskikkelser samt dekoreret med blå glasur på lysegrå bund. To årstidsfigurer “Sommer” og “Efterår” sign. monogram samt hhv. -72, M21, Danmark og -79, M22, Danmark. Vægrelief sign. monogram, -75, D12, Danmark. H. hhv. 32, 33 og 7. Relief: Diam. 26,5. (3)
Almindelig brugsslitage. Ridser, mærker samt adskillige afslag på kanter og på blomsterdekoration.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021