1724/​8728

Efim A. Tikhmenev (f. Sumy, Ukraine 1869, d. Orenburg 1934)

En russisk jæger med sin hund ved en kyst. Sign. E. Tikhmenev (med kyrilliske bogstaver). Pastel på lærred. Lysmål 28×44.

Proveniens: Dansk privateje siden 1993, hvor sælger fik det foræret som gave.

Indrammet bag glas. Enkelte fugtpletter, også på passepartout. Undersøgt i ramme.

Russisk tema, 12. juni 2017

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK

16 bud

(Autobud) 20.000 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 17.000 DKK
16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK