Efim A. Tikhmenev (f. Sumy, Ukraine 1869, d. Orenburg 1934)
En russisk jæger med sin hund ved en kyst. Sign. E. Tikhmenev (med kyrilliske bogstaver). Pastel på lærred. Lysmål 28×44.
Proveniens: Dansk privateje siden 1993, hvor sælger fik det foræret som gave.
Indrammet bag glas. Enkelte fugtpletter, også på passepartout. Undersøgt i ramme.
Russisk tema, 12. juni 2017
16 bud