1512/146
Laurits Sørensen (f. Aalborg 1882, d. sst. 1952)
Tre-mastet sejlskib ved en sydkost. Sign. Laurits Sørensen. Olie på lærred. 67×87.
Lærredet er dubleret.
Ældre malerier og møbler, 16. marts 2015
Vurdering
Hammerslag