C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
Havneparti med fiskerbåde ved Lysekil, Sverige. Sign. Chr. Sør. Lysekil 10. Juni. Olie på lærred monteret på lærred. 29,5×45,5.
Enkelte afskalninger, krakeleringer og overfladeridser. Behov for rens.
Ældre malerier og møbler, 20. november 2017