Elna Borch (f. Roskilde 1869, d. København 1950)
Buste af en lille dreng med hue. Sign. E. Borch. Nr. 17. Mrk. Rolsteds Broncestøberi. Patineret bronze. H. 23.
Elna Borch var i 1889–91 privatelev hos billedhuggeren August Saabye, og han blev også hendes underviser, da hun i 1891 begyndte på Kunstakademiets Kunstskole for Kvinder, og hun er således skolet i Saabyes naturalistiske stil, som det ses i hendes tidlige portrætbuster fra hendes debut på Charlottenborg i 1891. I begyndelsen af 1900-tallet rejste hun på flere studieophold udlandet - først i 1901 til Paris og siden flere ophold i Firenze og Carrera. Her blev hun meget optaget af symbolismen og blev én af de få danske billedhuggere indenfor denne stil, som det også kan ses i nærværende skulptur. Brygger Carl Jacobsen købte flere af hendes værker, og hun var den første kvindelige billedhugger, der blev repræsenteret på Glyptoteket.
Mindre ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
38 bud