2043/​565

Nils Thorsson, tilskrevet (f. Eslöv 1898, d. 1975)

Vase af stentøj dekoreret med fiskehajrer i relief. Dekoreret med Celadon glasur med grå elementer. Utydeligt sign. og stemplet. Kgl. P. H. 20,5.

Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

1.850 kr.

14 bud

1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.750 kr.
(Autobud) 1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
(Autobud) 1.500 kr.
1.500 kr.
(Autobud) 1.200 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.