2043/565
Nils Thorsson, tilskrevet (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Vase af stentøj dekoreret med fiskehajrer i relief. Dekoreret med Celadon glasur med grå elementer. Utydeligt sign. og stemplet. Kgl. P. H. 20,5.
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud