2443/​26

Russisk kors med fremstilling af Den korsfæstede Kristus. Udført i bronze med emaljearbejde, bagsiden graveret med bladværk. Ca. 1900. H. 16,5. B. 10,5. Samt seks ikoner, heraf et diptykon, og kors af bronze. Ca. 1990. H. 3–12. (8)

Jomfru Maria-ikon mangler dele af kanten. Brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 21. oktober 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK