2443/26
Russisk kors med fremstilling af Den korsfæstede Kristus. Udført i bronze med emaljearbejde, bagsiden graveret med bladværk. Ca. 1900. H. 16,5. B. 10,5. Samt seks ikoner, heraf et diptykon, og kors af bronze. Ca. 1990. H. 3–12. (8)
Jomfru Maria-ikon mangler dele af kanten. Brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag