Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
“Stående model. (Anna Foss).” Sign. P. Mønsted 1884, samt betegnet Krøyers Skole (Model Anna Foss). Olie på lærred. 72×49.
Mønsted gik i 1875 til 1879 på akademiet i København under Julius Exner og Frederik Vermehren. I 1880'erne var han en kort tid på P. S. Krøyers malerskole, hvor dette maleri er malt.
Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion, Winkel & Magnussen, auktion 281, 1941 nr. 372. Her erhvervet af Lau Sunde, herefter nedarvet i familien.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 26. november 2019