1336/38
Barok dragkiste af egetræ, ligeknækket front med fire skuffer, sider med bæregreb. 18. årh. H. 117. L. 125. D. 67.
Senere underdel. Senere greb. Ridser og mærker. Brugsslitage.
Ældre malerier og møbler, 2. september 2013
Vurdering
Hammerslag