911/153
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Skovsø omgivet af høje træer. Sign. P. Mønsted 1899. Olie på lærred. 36×28.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 532, 1989 nr. 711. Bruun Rasmussen auktion 548, 1990 nr. 343.
Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022
Vurdering
Hammerslag