2311/​115

Elisabeth Von Eicken (f. Mülheim 1862, d. Potsdam 1940)

Klippeparti med havudsigt. Sign. E. v. Eicken. Olie på lærred monteret på malepap. 12,5×22.

Elisabeth von Eicken var en tysk landskabsmaler. For at forfølge sine kunstneriske drømme tog hun til Paris for at uddanne sig hos den franske landskabsmaler, Edmond Yon (1841–1897). På denne tid var landskabsmaleriet i Frankrig stærkt influeret af Barbizon-skolen, som var en gruppe franske malere opkaldt efter landsbyen Barbizon, en by, hvor von Eicken også boede. Her bevægede man sig væk fra den formaliserede romantik og over til realismen, og landskabet blev dermed et tema i sig selv og ikke blot en kulisse for dramatiske scener. Efter 10 år i Paris og Barbizon etablerede Elisabeth von Eicken sig tilbage i hjemlandet, Tyskland. I nærværende lille klippeparti ser vi netop landskabet som det primære motiv. Det lille format vidner måske også om, at billedet kunne være malt i naturen.

Enkelte minimale afskalninger. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. marts 2023

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

11 bud

4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK