2016/533
Sergei Sviatchenko (f. Kharkov, Ukraine 1952)
“Strong Shadows from Cool Rays”, 1994. Sign. Sergei Sviatchenko '94; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200×150.
Proveniens: Galerie Egelund, København. Erhvervet hér af nuværende ejer i 1994.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag