2439/1725
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastolen”. Et par armstole af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med dybthæftet brunt, farvet skind. Model 4283. Formgivet 1944. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1974 og 2001. (2)
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak.
Auktion
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
33 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||