11946/78
Harald Engman (f. København 1903, d. sst. 1968)
Den forbudte Maler. Billeder fra Besættelsestiden. Kbh 1945. 47 s. Med ded. til: ”Medicinmand Hr. Oscar Halmsted - som en ringe Tak for Forståelse og Opmuntring paa Smertenslejet Jan. 1947. Harald Engman“. Orig. omslag. Vedlagt orig. tegning ”Fortuna" sign. og dat. 1942. 14×10.
I fin stand.
Kunst, antikviteter & design, 14. november 2019
Vurdering
Hammerslag