Sofie Holten (f. Skuldelev 1858, d. Roskilde 1930)
Portræt af Madam Ullebølle. Usigneret. Betegenet på bagsiden Madame Ulkebøl sic, Zartmanns model til Eleonora Christine. Olie på lærred monteret på plade. 22,5×19.
Lille bule ved øverste kant. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. marts 2020
23 bud