2442/​27

Stort Meissen middagsservice af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster og bladværk, kartouche med monogram for Edward Porter Campbell. Tyskland, 1860'erne. (55)

Bestående af: 11 middagstallerkener, 10 dybe middagstallerkener, 10 frokosttallerkener, 12 par kaffekopper, 1 terrin, 2 saucebåde, 1 rund skål, 2 ovale dybe fade, L. 21 cm; 2 ovale fade, L. 28 cm; 2 ovale fade, L. 33 cm; 1 ovalt fad, L. 40 cm og 1 ovalt fad, L. 47 cm.

Proveniens: Gave til Edward Porter Campbell fra sin svoger, William Walton Murphy. Den amerikanske præsident, Abraham Lincoln, udnævnte ham til at være konsul for USA i Frankfurt am Main 1861–1869, Stellet er bestilt hos Meissen i denne periode og sendt til Edward Porter Campbell i USA. Herefter dennes efterkommere, bosiddende i Danmark, til i dag. Edward Porter Campbell var træhandler, f. 1822 i Randolph, Cattaraugus County, New York, d. 1892 i Pelham, Westchester, New York. Han var det meste af sit liv bosiddende i Monroe County, Michigan.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afslag på terrinens pousserede blomster. 1 underkop med kantafslag. 1 frokosttallerken med kantafslag. 1 rundt serveringsfad med reparation. 1 ovalt dybt fad med revne.

I Lyngby
Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?