Foto endnu ikke klar
891/​1560

Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)

Landskab, Christiansø, Bornholm, 1911. Sign. monogram. Olie på lærred. 47×66.

Litteratur: Lennart Gottlieb “Giersing. Maler - Kritiker - Menneske”, København, 1995, gengivet s. 168. Udstillet: Harald Giersings Mindeudstilling, Charlottenborg, København, 1927, kat. nr. 123. Udstillet: “Maleri-Ord-Musik”, Statens Museum for Kunst, København, 1995 og Aarhus Kunstmuseum, 1996, kat. nr. 41. Udstillet: “Sommerskær - Chr. Ø & Kunstnerne”, Sophienholm, 2006 og Johannes Larsen Museet, Kerteminde, 2006.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2019

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK