2348/791
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Øreklapstol og skammel med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret naturskind. Model 2204 og 2202. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds, skjolder og defekter.
Moderne kunst og design, 28. november 2023
Vurdering
Hammerslag