2124/283
Seks kinesiske krukker og lågkrukker af porcelæn dekorerede i underglasur blå med drager og planteornamenter, tre lågkopper i form af Foo-hunde. 19. årh. H. 7–23 cm. (6)
afslag på kanter, afslag på foo-hunde, glasur mangler, revne ved top kant -lågkrukke
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
Vurdering
Hammerslag