2124/​283

Seks kinesiske krukker og lågkrukker af porcelæn dekorerede i underglasur blå med drager og planteornamenter, tre lågkopper i form af Foo-hunde. 19. årh. H. 7–23 cm. (6)

afslag på kanter, afslag på foo-hunde, glasur mangler, revne ved top kant -lågkrukke

Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK