Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Kandisskål og flaskeholder med bakke af sølv med hamret overflade og perlebort. Udført og stemplet hos Evald Nielsen, hhv. anno 1929 og 1930. Samlet vægt 470 g. Skål: H. 5,7. Diam. 13,3. Flaskebakke med holder: H. 5,3. Bakke: Diam. 14. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle mørke overfladepletter. Skålen med mindre skævhed langs øverste kant. Flaskeholder med indgraveret monogram på front; “PNT”. Flaskebakkens underside med indgravering: “Fra Jørgen og Inger 1923–27/3–1933”.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020