2031/1162
Perle-, emalje- og diamantvedhæng af 18 kt. guld og platin prydet med talrige flodperler, sort og hvid emalje og talrige rosenslebne diamanter. Perlediam. ca. 1,5–2,2 mm. Vedhængets diam. ca. 15 mm. L. inkl. øsken ca. 55 mm.
Tre løse snore med flodperler medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. En diamant mangler. Snorene er møre.
Smykker, 29. juli 2020
Vurdering
Hammerslag