2131/808
Dansk møbeldesign
Et par overpolstrede lænestole med ben af bøg, betrukket med hhv. lyst og grønligt velour, dybthæftet med knapper. 1930–40'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Et ben med afslag.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag