2426/​513

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Stor garderfigur af træ bærende på Dannebrogsflag. Dekoreret med blå, hvid, mørkerød, gylden og sort bemaling. Monteret på gråmalet base. Udført hos Kay Bojesen, ej stemplet. H. ca. 173.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fanens spids med brud, selve Dannebrogsflaget fremstår solbleget. Garderens højre forben med retoucheret brud/stødmærke. Se venligst detaljefotos.

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

915816 10.000 DKK
845579 (Autobud) 9.500 DKK
915816 9.000 DKK
845579 7.000 DKK