2439/​207

Et par kinesiske hatstands af porcelæn, dekoreret i farver med fugle og blomster med spejlvendt motiv. Monteret som lamper. Mærket Qianlong, men 20. årh. H. 29,5 cm. (2)

En med lidt dybt glasurafslag ved klippe samt afslag i åbning. Begge med fyld i bunden. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. september 2024

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

12 bud

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
2.000 DKK