2033/261
Ottomansk messingmonteret flintlåspistol omkring 1800. Kolben har lange sporer, tomskildt i sølv og niello indlagt med koraller, på undersiden indlagt med sølvtråd, rundet usigneret lås, europæisk pibe ca. 21,2 cm. lang i kaliber ca. 15 mm. mærket DP i messing samt dekoreret med enkel sølvindlægning over krudtkammeret. (1)
Kolbekappen repareret, kolben mangler en flis på højre side, træet brugspræget og alt jern plettet.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020
Vurdering
Hammerslag