2040/1262
Opal- og diamantbroche af 14 kt. guld prydet med fem cabochonslebne opaler omkranset af talrige ældre enkeltslebne og rosenslebne diamanter. Blomst diam. ca. 18 mm. L. 7,3 cm.
Brochenål af 8 kt. guld (stemplet 9 ct.)
Fremstår med minimale alders- og brugsspor.
Smykker og Fashion, 30. september 2020
Vurdering
Hammerslag