2040/295
Lommeur af 18 kt. guld med nøgleoptræk, hvid skive med romertal og små sekunder, støvkapsel af metal. 19. årh.s anden halvdel. Vægt i alt 70 g. Kassediam. 45 mm. Lang urkæde af forgyldt metal medfølger.
Uret kan ikke trækkes op. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Bagkapsel bulet samt med lille kantbrud. Nøgle medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud