1650/1585
Tysk nautisk måleinstrument af messing, mrk. W. Bering, Wilhelmshaven samt Kejsermarine nr. 1039. 19. årh.s slutning. I tilhørende kasse af mahogni. H. 11 cm L. 45 cm B. 23 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 15. december 2016
Vurdering
Hammerslag