1946/​245
Kinesisk billedrulle med to kvinder i landskab. Signeret Cheng Xiaoqing. 20. årh. Billedfelt 60×28 xm.

Be­skriv­el­se

Kinesisk billedrulle med to kvinder i landskab bærende kurve med blomster, akvarel på papir, monteret på silke og papir. Signeret Cheng Xiaoqing. 20. årh. Billedfelt 60×28 xm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Asiatisk kunsthåndværk

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

1.000 kr.