1946/245
Kinesisk billedrulle med to kvinder i landskab bærende kurve med blomster, akvarel på papir, monteret på silke og papir. Signeret Cheng Xiaoqing. 20. årh. Billedfelt 60×28 xm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag