Henri Regnault (f. Paris 1843, d. Buzenval 1871)
Parti fra Nordafrika med handlende, i baggrunden en by. Usigneret. Betegnet på etiket på bagsiden Henri Regnault. Olie på træ. 20×47.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1322, 2013 nr. 84.
Minimalt nålehul i højre side.