2132/​868

Arthur Salm (f. Köln 1904, d. Chicago 1988)

“The Viennese”. En samling bestik af rustfrit stål bestående af 39 dele. Udført for Arthur Salm. Sign. monogram. L. 15–25. (39)

Bestående af:

The Viennese: Otte små skeer, en stor ske. Formgivet 1955. L 15–21.

The Viennese: To serveringsgafler. Formgivet 1962. L. 25.

The Viennese: En ostehøvl. Formgivet 1963. L. 23.

The Viennese: En ostehøvl. Formgivet 1963, produceret i Australien. L. 23.

The Viennese: To serveringsskeer. Formgivet ca. 1967. L. 25.

The Viennese: To serveringsskeer. Formgivet 1967, produceret i Australien. L. 25.

The Viennese: To serveringsgafler. Formgivet cirka 1967, produceret i Australien. L. 25.

The Viennese: 15 små skeer samt en stor ske. Formgivet 1955. L. 15–21.

The Cake Knife & Spatula Set: To kageknive. Formgivet 1961. L. 25.

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag