Illarion Mikhailovich Pryanishnikov (f. Timashovo, Kaluga Oblast 1840, d. Moskva 1894)
En russisk dreng med lyst hår klædt i rødlig russerbluse og stribede bukser. Sign. I. Pryanis (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 45×37.
Proveniens: Emil Arfelt (1880–1939), statsautoriseret revisor i Aalborg og ejer af Jysk Revisionsinstitut. Emil Arfelt var meget kunstinteresseret som bestyrelsesmedlem i Aalborg Kunstforening og Aalborg Kunstmuseum, medarrangør af kunstudstillinger, foredragsholder om kunst og kunstmæcen. Mange af datidens kunstnere kom i hans hjem, ligesom han erhvervede talrige værker fra forskellig side og opbyggede en betydelig privat kunstsamling, heriblandt nærværende maleri. Herefter dennes barnebarn bosiddende i Danmark til idag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. december 2020