Peter Tom-Petersen (f. Thisted 1861, d. Ærøskøbing 1926)
“Pæoner i en have”. Sign. Tom P. 1894. Olie på lærred. 44,5×37.
Tilføjelse til beskrivelsen (23–09-2020): Motivet er formentligt fra Brahetrolleborg gods og forestiller Marie Elisabeth Tom-Petersen, f. Lorentzen, som blev gift med Peter Tom-Petersen.
Minimale retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
14 bud