2419/48
Rudolph Tegner (f. København 1873, d. Esbønderup 1950)
Figur af patineret bronze i form af stående kvinde. Stemplet. R. Tegner, Kjøbenhavn. H. 51.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Base med mindre skævheder. Revne under kjolen.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. maj 2024
Vurdering
Hammerslag