1949/​8580

En lille samling russisk sølv, bestående af et par servietringe dekoreret med niello-arbejde, utydeligt mestermærke, Kiev 1908–1917, lødighed 84; cigaretetui, to tændstikæskeholdere og brevkniv med filigran-arbejde. Samt finsk cigaretetui af samorodok-sølv, indvendigt forgyldt, mester Kultakeskus Oy, Hämeenlinna/Tavasteshus 1933. Vægt ekskl. mindste tændstiksæske 325 g. L. 4,5–12. (7).

Proveniens: Erhvervet af sælgers svigerfar, medens han arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i Skt. Petersborg før og efter den russiske revolution i 1917.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Alle dele graveret med initialer. Russisk cigaretetui bulet.

Russisk tema, 5. december 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK