1949/​8580
En lille samling russisk sølv samt finsk cigaretetui af samorodok-sølv. 19.-20. årh. Vægt i alt 325 g. L. 4,5–12. (7).

Be­skriv­el­se

En lille samling russisk sølv, bestående af et par servietringe dekoreret med niello-arbejde, utydeligt mestermærke, Kiev 1908–1917, lødighed 84; cigaretetui, to tændstikæskeholdere og brevkniv med filigran-arbejde. Samt finsk cigaretetui af samorodok-sølv, indvendigt forgyldt, mester Kultakeskus Oy, Hämeenlinna/Tavasteshus 1933. Vægt ekskl. mindste tændstiksæske 325 g. L. 4,5–12. (7).

Proveniens: Erhvervet af sælgers svigerfar, medens han arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i Skt. Petersborg før og efter den russiske revolution i 1917.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Alle dele graveret med initialer. Russisk cigaretetui bulet.

Russisk tema, 5. december 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

1.600 kr.

1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.