1747/96
Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
En markvej, der løber gennem et landskab op til et bondehus. Sign. J. P. Olie på lærred. 52×59.
Enkelte minimale krakeleringer, retoucheringer og afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 20. november 2017
Vurdering
Hammerslag