Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
“Wolf”, ca. 1964. Sign. på bagsiden Kirkeby med titel. Syntetisk maling på masonit. 122×124
Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: “Per Kirkeby. Malerier 1957–1977”, København, 2002, nr. M 60, gengivet side 262. Udstillet: “Statens Kunstfond 1965. Udstilling med indkøbte værker”, Aarhus Kunstmuseum i samarbejde med Århus Kunstforening, Aarhus, 1966. Udstillet: “Per Kirkeby 122×122. Maleri på Masonit”, Louisiana Museum for Moderne Kunst, Humlebæk 2002, kat. nr. 5, geng. i kat. s. 26. Proveniens: Dansk privatsamling, Randers. Erhvervet direkte fra kunstneren. Proveniens: Dansk privatsamling.
Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018