2416/703
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 40”. Sæt på tre indskudsborde af massiv eg, plader af fineret teak. Udført hos snedkermester Andreas Tuck, 1960'erne. H. 48. L. 52. B. 34. (3)
Litteratur: Andreas Tuck/Salesco katalog 1967.
Brugspatina, herunder ridser, mærker og skjolder.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag