185/​43

Peter Birk (f. 1985, bor og arbejder i Aarhus)

Uden titel, 2024. Sign. Peter Birk på bagsiden. Olie på lærred. 65×65. Uindrammet.

Den danske streetart-kunstner Peter Birk (f. 1985) bor og arbejder i Aarhus, Danmark. Birk startede sin karriere som ung teenager og brugte det meste af sin ungdom på at rejse og male graffiti. I disse år fik kunsten større og større betydning for Birk, og han har i dag etableret sig som en anerkendt kunstner. Han er kendt for sin kreative brug af farver og motiver, der skaber en karakteristisk stil for hans værker. Han er desuden anerkendt for at skabe en helt speciel atmosfære ved hjælp af lyse og klare farver i sine kompositioner, som ofte drager paralleller til blomstrende natur.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

34 bud

849841 (Autobud) 15.000 DKK
938301 14.500 DKK
849841 (Autobud) 14.000 DKK
938301 13.500 DKK
849841 (Autobud) 13.000 DKK
938301 12.500 DKK
849841 (Autobud) 12.000 DKK
938301 11.500 DKK
849841 (Autobud) 11.000 DKK
938301 11.000 DKK
849841 (Autobud) 10.500 DKK
938301 10.000 DKK
849841 (Autobud) 9.500 DKK
938301 9.000 DKK
849841 (Autobud) 8.500 DKK
938301 8.000 DKK
849841 (Autobud) 7.500 DKK
970696 7.000 DKK
849841 6.500 DKK
970696 (Autobud) 6.000 DKK
849841 6.000 DKK
970696 5.500 DKK
970483 5.000 DKK
970696 4.800 DKK
970483 4.600 DKK
301900 4.400 DKK
970483 4.200 DKK
914507 (Autobud) 4.000 DKK
970483 4.000 DKK
914507 3.800 DKK
970483 3.600 DKK
852119 3.400 DKK
180935 3.200 DKK
1144796 3.000 DKK