185/​43

Peter Birk (f. 1985, bor og arbejder i Aarhus)

Uden titel, 2024. Sign. Peter Birk på bagsiden. Olie på lærred. 65×65. Uindrammet.

Den danske streetart-kunstner Peter Birk (f. 1985) bor og arbejder i Aarhus, Danmark. Birk startede sin karriere som ung teenager og brugte det meste af sin ungdom på at rejse og male graffiti. I disse år fik kunsten større og større betydning for Birk, og han har i dag etableret sig som en anerkendt kunstner. Han er kendt for sin kreative brug af farver og motiver, der skaber en karakteristisk stil for hans værker. Han er desuden anerkendt for at skabe en helt speciel atmosfære ved hjælp af lyse og klare farver i sine kompositioner, som ofte drager paralleller til blomstrende natur.

Original stand.

Bemærk venligst at emnet har været på velgørenhedsauktionen 185 til fordel for Børns Vilkår. Salær beregnes ved bud, men vil blive tilbageført til køber efter auktionen, således købsprisen er det rene hammerslagsbeløb.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

34 bud

(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK