911/​298

Svensk Rörstrand fajance bakkebord med rektangulær bakke, dekoreret i blåt , centralt med en rocaille og blomster cartouche indrammet af blomsterranke. Bagsiden signeret og dateret: Rörstrand 10/3 1768, malersignatur E.W.B. for Erik Wallberg; pris 36 dalare. Ilagt rokoko bord/underdel af malt træ, cabriole ben prydede med rocailler og kæmninger i relief. I siderne lysudtræksbakker. H. 77 cm L. 71 cm B. 49 cm.

Proveniens: Käthe & John Marsings samling.

Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK